2022’de yılın kelimeleri neler?

Genellikle sözlüklerin başını çektiği “yılın kelimesi” seçimleri bir yılın muhasebesini yapmanın en ilginç yollarından biri şüphesiz. 2013’te selfi ile, 2018’de toksik kelimesiyle bir yılın hesabı verilmişti. Salgın zamanlarına ise, elbette, pandemi ve ilişkili çeşitli kelimeler damgasını vurmuştu. Yılın kelimesi seçimi geride bırakılan yılın başat olay(var)ını yansıtmaya yarasa da, tek bir kelime seçimi oldukça sınırlıdır ve koca bir senenin tecrübesini olsa olsa aksak bir şekilde ifade edebilir. Bu anlamıyla dolu dolu bir senenin ancak bir ekran görüntüsü gibi çalışır. Yine de insanların dili nasıl konuştuğu üzerine düşünmesini ve tartışmasını tetikleyebildiği ölçüde yaratıcı bir katkıdır.

  • dictionary.com yılın kelimesini kadın olarak seçti. Bunun gerekçesi olarak bu sözcüğün tanımına 2022 yılında %1400 kat daha fazla bakılmasını gösterdi.
  • Oxford için yılın kelimesi Goblin modu oldu. Toplumsal norm ve beklentilere cevap veremeyecek derecede tembellik ve umursamazlık anlamına gelen bu ifade pandemi zamanlarındaki kapanma tedbirleriyle ilişkilendiriliyor. Goblin modu, insanların normal yaşama dönme konusundaki isteksizliklerini ima ediyor.
  • Merriam Webster yılın kelimesini gaslighting olarak seçti. Kendi çıkarı için başkalarına manipüle etmek anlamına gelen bu kelimenin sözlükte %1740 kez daha fazla aranmasının bu seçimi etkilediği açıklandı.
  • Collins ise yılın kelimesini permakriz olarak açıkladı. Permanent (kalıcı) ve crisis (kriz) sözcüklerinin bileşiminden türetilen bu sözcük hem Birleşik Krallık’ta hem de tüm dünyada politik istikrarsızlık, Ukrayna savaşı, iklim krizi ve ekonomik krizin bir araya gelişine işaret ediyor.

2 thoughts on “2022’de yılın kelimeleri neler?”

  1. I’m often to blogging and i really appreciate your content. The article has actually peaks my interest. I’m going to bookmark your web site and maintain checking for brand spanking new information.

Bir Cevap Yazın