Kültür

Fiat Panda 40 yaşında

A segmentinde, bütçe dostu ve küçük boyutlu şehir otomobili deyince ilk akla gelen araba modellerinden biri Fiat Panda. Üstelik, sınıfının en uzun ömürlülerinden de biri. Şu an piyasada 3. nesli bulunan, ve SUV seçenekleriyle ürün gamını genişleten bir modelden söz ediyoruz. Fiat Panda bu yıl 40. yaşını kutluyor. İşte bu sevimli otomobilin kısa tarihi:

1. Nesil Panda

70’lerin sonunda, Avrupa piyasasında ucuz ve küçük otomobillere talep artmıştı. Bu talebi bilhassa Fransız otomobil markaları Citroen ve Renault karşılıyordu. İtalyan Fiat, bu pastadan pay kapmak için bir model arayışındaydı. Çünkü, bir başka efsane modeli Fiat 500’ün üretimine 70’lerin başında son vermişti. Yerine gelen iki kapılı Fiat 126 ise güçlü bir alternatif değildi. Giorgetto Giugiaro yıllar içerisinde efsaneleşecek olan Panda’nın ilk neslini tasarladı. Araç 1980 yılında piyasaya çıkmıştı. Bu model özellikle çiftçiler ve genç şehirliler arasında popüler oldu. 1983 yılında 4×4 versiyonu piyasaya sürüldü. Panda’nın ticari başarısı öylesine sürdürülebilirdi ki, çeşitli güncellemeler yapılsa dahi, 2003 yılına kadar üretimine devam edildi. Fiat bu modeli 2 milyondan fazla sayıda üretti.

Panda II (2004 – 2012)

2004 yılında modelin yeni nesli Panda II ortaya çıktı. Fiat, başlangıçta modelin Panda mirasını sürdürmesine karşın, farklı bir adla piyasada olmasını tasarlamıştı. Daha ciddi duyulan bir isim olarak Gingo ismi düşünülüyordu. Ama yapılan piyasa araştırmaları bu fikrin rafa kalkmasına neden oldu. Gingo ismi Renault’nun Twingo ismini çağrıştırıyordu. Üstelik, Panda’nın kültürel imgesine bağlı geniş kitleler de vardı. 2004 yılında model büyük bir ilgiyle karşılandı. Aynı yıl Avrupa’da Yılın Otomobili ödülü aldı. Alternatifleri Volkswagen Golf ve Mazda 3’tü. Ama jüri Panda’da karar kılmıştı.

2012’den bu yana 3. Nesil

2012 yılından bu yana piyasada varlığı koruyan 3. nesil Panda artık VW Up, Fiat 500, Opel Adam gibi rakipleriyle birlikte yollarda. SUV seçenekleriyle de bütçe dostu spor modelleri arasında ilgi çekmeye devam ediyor. Bugün bir aile otomobili kategorisinde akla sık gelmese de, uzun bir geçmişi ve kendine has kübik tasarımıyla epey meraklısı var ve her geçen gün yenileri ekleniyor. Panda kısa tarihinde kişiliğini koruyarak zamana ayak uyduran bir otomobil olarak gerçek bir otomobil ikonu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir