Yaşam

6 yazı tipinin klişe hikayeleri

Bilgisayarlarımızda onlarca yazı tipi yüklü olmasına rağmen, birkaç yazı tipine tutkuyla bağlıyız çoğumuz. Peki neden? Times New Roman’ı vazgeçilmez yapan ne? Ciddi görünmek için tırnaklı yazı tipi kullanmak neden şart? Comic Sans neden yasaklanmalı? Helvetica niye bu kadar yaygın? İşte cevapları:

Times New Roman

Bugün dahi en ciddi yazı tiplerinden biri olarak kabul edilen ve bürokraside, akademik metinlerde ya da gazetelerde kullanılmaya devam eden bu yazı tipi adını Londra’da yayınlanan The Times gazetesinden alıyor. Bu yazı tipi 1929 yılında bu gazete için tasarlanmıştı. Karakterlerin dar biçimlerde tasarlanması bir gazete içeriğinin her bir satırına daha fazla sayıda kelimenin sığmasını olanaklı kıldığı için kabul görmüştü. Bugün hala yaygın biçimlerde kullanılıyor ve karakterlerin sıkıcı ruhunu yaşatmaya devam ediyor.

Garamond

Kökeni çok eskilere dayanmasına karşın popülerliğini koruyan yazı tiplerinden. 16. yüzyılda tasarlandığı ve 17. yüzyılda da geliştirildiği bilinen bu yazı tipi özellikle yayıncılık sektörünün vazgeçilmezlerinden. Bugün pek çok kitabın bu karakterlerde yayınlandığını söyleyebiliriz.

Comic Sans

1990’larda bir Microsoft çalışanı olan Vincent Connare’nin tasarladığı bu yazı tipi el yazısı ve çizgi karikatürlerden ilhamla tasarlandı. Kısa zamanda popülerleşen ve sıradan insanların ürettiği pek çok belgede kullanılan bu yazı tipinin birçok insanda alerjik bir etki yaptığı da bir gerçek. Bu karakterleri kullanmayı düşünüyorsanız, insanlar üzerinde oldukça kötü bir izlenim bırakabileceğinizi bilmelisiniz. Bu yazı tipini sevimli bulanlardansanız da tercihlerinizden vazgeçmeyin elbette. (İyisi mi vazgeçin).

Helvetica

Tırnaksız (sans serif) yazı tiplerinin en prestijlilerinden biri sayılabilir. Latincede İsveçli anlamına gelen sözcükten ismini alan bu font sıradışı bir yaygınlığa sahip olsa da, nötr karakterini sıkıcı bulanlar da az sayılmaz. Kelimenin tam anlamıyla her yerde olan bir yazıtipidir; tabelalar, logolar, … Bilhassa ulaşım sistemlerinde kullanılan işaret ve yazılarda sık kullanılması (en çok New York metrosu örneği verilir) yazı tipini şöhretli kılmıştır. Öyle ki, 2007 tarihli bir belgesele konu olan bir yazı tipinden söz ediyoruz. BMW, Nestlé, Lufhtansa ve Skype’ın logoları bu yazı tipiyle oluşturulmuştur. Helvetica’nın nötr karakteri daha ikna edici, formel ve ağır durduğu düşünüldüğü için tırnaklı (serif) karakterlerden şaşmayanlar için en güçlü alternatiflerden sayılır.

Arial

Helvetica’nın taklidi olarak bilinir. Helvetica’nın 1984 yılında Apple bilgisayarların varsayılan fontu olarak seçilmesinin ardından, Microsoft’un ürettiği bir yazı tipidir. Arial ile ilgili söylenegelenler bu yüzden Helvetica’ya çokça benzer: “Arial heryerde”dir. Ama Arial’ın şöhreti Helvetica’yla mukayese edilemez. Microsoft’un Arial tercihi Helvetica’nın lisans ücretlerinin yüksekliğine dayanır. Tam da bu nedenle, oldukça haklı bir mukayese olan, Helvetica/Arial karşılaştırmasında Arial’ın Helvetica prestijine pek de yaklaşamadığı bir gerçektir.

Futura

1926’da Alman tasarımcı Paul Renner tarafından bu font tırnaksız biçimleriyle tipografinin modern klasiklerinden kabul ediliyor. Geometrik ve sade hatları modern bir okuma deneyimi sunduğu için vazgeçilmezlerden. Absolut Vodka, Domino’s Pizza ve Red Bull’un logoları bu yazı tipini kullanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir