Currywurst – Berlin mutfağının yeni meşhuru ve tuhaf hikayesi

Alman mutfağıyla ilgili klişelerin başında sınırlı bir çeşitliliğe sahip olduğu geliyorsa da, bu güzide beslenme rejiminde etin oynadığı başrol ikinci sırada yer alır. Hatta burada sosisin özgül ağırlığını teslim etmek gerekir. Sadece biranın -Alman mutfağının bir başka kadim üyesinin- eşlikçisi olduğundan değil; fast food kültürüne adaptasyonu ve sokak yemeği olarak servis edilebilme kolaylığı sosisi Almanya’nın en önemli yiyeceği haline getiriyor. Elbette muazzam bir çeşitliliğe sahip: Izgara için (bratwurst) ve buharda pişirmek için (brühwurst) versiyonları çok önemli bölgesel farklılıklara sahip. Sosis çeşitlerinin Almanya’da binleri geçtiği söyleniyor. En ünlüleri arasında Frankfurter, Weißwürste ve Bockwurst anılıyor. Berlin ile özdeşleşmiş olan Currywurst ise uzun yıllar düşük kalitesiyle nam salmışken şimdilerin en popüleri arasında. Peki Currywurst, yani Berlin sosisi nasıl oldu da sosis listelerinde hızlı bir yükselişi yakaladı? 

 

Elbette yemeğin tarihini politik tarihten bağımsız düşünmek çok güç: Currywurst İkinci Dünya Savaşı’nın hemen ardından ortaya çıkmıştı. Tabiri caizse savaş sonrası Berlin’inin bir ürünü. Ama savaş sonrası dönemin derin yoksulluğu ve yıkımı gıda piyasasını da sarsmıştı haliyle. Gıda sıkıntısı içerisinde yaşayan Berlinliler iyi kalitede sosis üretemiyordu. Ama bunun üstünü örtmenin bir yolu bulunmuştu: Köri baharatı ve ketçap ile tadlandırıldığında sosislerin kötü tadını bastırmak mümkün oluyordu. Şehrin Amerikan kontrolündeki bölgesinde sosis satan Herta Heuwer Amerikan askerlerinden aldığı bu ürünlerle yaptığı denemeleri sonucunda Currywurst’u ortaya çıkardı. Biraz Hint mutfağını ve ‘Doğu egzotizmi’ni de taşıyan bu şahsına münhasır sosis böylece Berlin’de hızla popülerlik kazandı.

 

Bölünmüş Berlin’in Amerikan bölgesinin girişinde (Checkpoint Charlie) geliştirilen currywurst bugün bu sosise adanmış bir müzeye ev sahipliği yapıyor.

Duvarın yıkılmasının ardından tüm dünyanın ilgi odağı ve varış noktası haline gelince Berlin’in cool yaşam tarzının sembolü olarak iyiden iyiye tanınırlık kazandı. Bugün savaş ekonomisinin bir yan ürünü olmaktan çok tarihi, kültürü ve çeşitliliğiyle tanınan Berlin’in özgün yemeklerinden biri olarak anılıyor. Berlin ziyaretinden dönen herkes currywurst’u tadıp tatmadığı sorusuyla karşılaşıyor. Hatta şehrin en önemli merkezlerinden birinde, Currywurst’un ortaya çıktığı küçük bir dükkan bu özel sosis türüne adanmış bir müzeye ev sahipliği yapıyor şu an. 

 

Bir Cevap Yazın